Avrupalı denizi, Ortadoğulu yeşili tercih etti

Avrupalı denizi, Ortadoğulu yeşili tercih etti

Yabancıların son 5 yıl içinde Türkiye’de aldığı gayrimenkul sayısı 160 bine ulaştı.

Özellikle Ortadoğulular başta olmak yabancıların son 5 yıl içinde Türkiye’de aldığı gayrimenkul sayısı 160 bine ulaştı. Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul aldıkları bölgeler ise ülkelerin yaşam tarzlarına göre şekilleniyor. Ortadoğuluların yeşili ve denizi olan daha muhafazakar bölgeleri tercih ettiği dikkat çekerken, Avrupalıların ise deniz turizmine yönelik kentlerde gayrimenkul alımı yaptığı dikkat çekiyor.

Endeksa CEO’su Görkem Öğüt’ün verdiği bilgilere göre yabancıların Türkiye’de konut alımları incelendiğinde genellikle yaşam tarzlarına uygun ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bölgeleri tercih ettiklerini kaydetti. Türkiye’nin farklı ülkelerden farklı yaşam tarzlarına sahip kişilere farklı alternatif sunabildiğini aktaran Öğüt, “Özellikle Ortadoğu uyruklular deniz kenarı ve yeşil alanların çok olduğu bölgeleri tercih ederken, Avrupa ülkeleri vatandaşları deniz turizmi ile öne çıkan bölgeleri tercih ediyor” diye konuştu.

Gayrimenkul yatırımını etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesinin ulaşım kolaylığı olduğunu anlatan Öğüt şunları söyledi: “Yabancı yatırımcı da yaşam tarzına göre seçtiği doğal güzelliğin yanı sıra, bölgedeki ulaşım alternatiflerini de değerlendiriyor. Bu sebeple önümüzdeki dönemde de bu özelliklere sahip bölgeler öne çıkacak.”

En fazla İstanbul’dan gayrimenkul alıyorlar

2017 yılında Türkiye’de yabancıların en fazla konut aldığı şehirlerin sırasıyla İstanbul, Antalya, Bursa, Trabzon, Yalova, Ankara, Sakarya, Aydın, Muğla ve Mersin olduğunu belirten Öğüt, “2017 yılının ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya konut satışında yüzde 9 artış görüldü. 2017’nin ilk 7 ayında en çok konut satın alımı yapanların uyruklarına bakıldığında ise sırasıyla Irak, Sudi Arabistan, Kuveyt, Rusya Federasyonu, Afganistan, İngiltere, Azerbaycan, İran, Almanya ve Mısır olduğu görülüyor” dedi. Yabancıların konut alımlarında tercih edilen illerin geçen yıl ve bu yıl değişmediğini ancak Trabzon, Yalova, Ankara ve Sakarya’nın ilk 10 sırasında önceliğinin arttığını ifade eden Görkem Öğüt, bunun da bu bölgelerdeki konutlarda değer artışına sebep olduğunu söyledi.

Trabzon’da geri dönüş süresi 25 yıl

Endeksa verilerine göre Trabzon’da konutların ortalama brüt alanı 162 m2, ortalama metrekare birim fiyatı 1.650 TL, ortalama konut fiyatı 267 bin TL, ortalama geri dönüş süresi ise 25 yıl. Konut tipine göre dağılımda ortalama değerlerle 2+1’ler 162bin TL, geri dönüş süresi 21 yıl. 3+1’ler 252 bin TL, geri dönüş süresi 27 yıl. 4+1’ler 389 bin TL, geri dönüş süresi ise 28 yıl. Endeksa’nın verilerine göre Yalova’da konutların ortalama brüt alanı 129 m2, ortalama metrekare birim fiyatı 2.100 TL, ortalama konut fiyatı ise 271 bin TL. Konut tipine göre dağılımda ortalama değerlerle 2+1’ler 194 bin TL, 3+1’ler 284 bin TL, 4+1’ler 393 bin TL, 5+1’ler ise 428bin TL.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ