MTK 18 yılda tekstilde örnek kümelenme merkezi oldu

MTK 18 yılda tekstilde örnek kümelenme merkezi oldu

MTK Sitesi, 18 yılda Türkiye tekstil ve konfeksiyon sektörünün örnek kümelenme modellerinden biri oldu. Site yönetimi MTK’yı Merter-Laleli’nin sahip olduğu ticari potansiyele kavuşturmak için yurtdışından alım heyetleri getirecek.

Türkiye’de tekstil ve konfeksiyon sektörünün örnek kümelenme modellerinden biri olan Moda Tekstil ve Konfeksiyoncular Sitesi (MTK), kuruluşunun 18. yılında 20 bin kişinin istihdam edildiği dev bir üretim kompleksine dönüştü. Firmaların yılda 100 milyon dolarlık ihracat yaptığı STK’nın yönetimi bölgeyi Merter-Laleli’nin sahip olduğu ticari potansiyele kavuşturmak için yurtdışından alım heyetleri organizasyonlarına ağırlık verecek.

MTK Sanayici ve İşadamları Derneği (MTK SİAD) Başkanı İsmail Sadi Doğan, MTK’nın 18. yılında örnek bir kümelenme merkezi haline geldiğini ifade etti. Sitedeki bin işletmede 20 bin kişinin çalıştığını dile getiren Doğan, “MTK’da ev tekstili ve halı alt sektörü, organik tekstil ve denim ön planda. Hazır giyim üreticileri, kumaşçılar, nakışçılar, yan sanayiciler, konfeksiyon makine satıcıları ve konfeksiyon üreten atölyeler de var. Tekstil sektörünün Türkiye’de en organize kümelendiği bölgeyiz. İzmir Fuarı’nın 2 katı büyüklükte 870 dönüm alanda faaliyet gösteriyoruz. Orta ve küçük ölçekli firmalar ile 100 milyon dolara yakın ihracatımız var. Firmalarımız dünyanın önde gelen birçok markasına üretim yapıyor. Yeni yönetim planımıza göre bundan sonra sitemizde tekstil konusunda farklı meslek grupları da yer alabilecek. Böylece sitemizin ekonomik değeri daha da artacak” dedi.

MTK Meslek Lisesi kuruluyor

Uzun zamandır gündemlerinde olan MTK Tekstil Meslek Lisesi ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade eden Doğan, sektörün nitelikli eleman ihtiyacını bu sayede karşılayacaklarını söyledi. Buca, BEGOS, MTK Sitesi, Bornova dolmuş hattında yeni düzenleme yapıldığında, MTK’ya bu bölgeden daha rahat ulaşım sağlanacağını anımsatan Doğan, bölgelerindeki yeşil alanların peyzajının da belediye tarafından yapılmasını arzu ettiklerini ifade etti. Doğan, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, İran ve çeşitli Arap ülkelerinden alım heyetleri getirilerek, MTK’yı yurtdışına daha da fazla açmayı amaçladıklarını kaydeden Doğan, “İstanbul’daki Merter, Laleli örneklerini burda da oluşturmak için önümüzdeki günlerde bir proje hazırlığı içerisindeyiz” diye konuştu.

Kuruluş yıldönümü bir resepsiyonla kutlandı

MTK Sitesi, 18. kuruluş yıldönümünü geçtiğimiz günlerde düzenlediği resepsiyonla kutladı. Resepsiyona, İzmir Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Hazır Giyim İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukadder Özden ile birlikte çok sayıda davetli katıldı. MTK Yönetim Binası bahçesinde gerçekleştirilen törende bölgenin geçmiş dönem başkanları Ali Becerik ve İrfan Pamuk’a teşekkür plaketleri takdim edilirken, en yüksek vergi veren, en yüksek ihracat gerçekleştiren ve en fazla kadın istihdam eden 13 firma da ödüllendirildi. Bölgede 15 ve 10 yılını dolduran 151 firmaya da teşekkür belgesi verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ