Türkiye’nin En Büyük Sektörel Tekstil Sitesi 18 Yaşında

Türkiye’nin En Büyük Sektörel Tekstil Sitesi 18 Yaşında

Türkiye’nin en büyük sektörel tekstil sitesi, tekstil ve konfeksiyon sektörünün örnek kümelenme modellerinden biri olan ve 20 bin kişiye istihdam sağlayan Moda Tekstil ve Konfeksiyoncular (MTK) Sitesi 18. yıl gururunu yaşıyor. MTK Sitesi Yönetimi 18. yıl coşkusunu düzenlediği resepsiyonda İzmir’in önde gelen isimleri ve üyeleri ile birlikte kutlarken, sektöre de MTK Tekstil Meslek Lisesi müjdesi verdi. MTK Yönetim Binası bahçesinde gerçekleştirilen Resepsiyona, İzmir Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Hazır Giyim İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, EGSD Başkanı Mukadder Özden ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda konuşan MTK Sanayici ve İşadamları Derneği (MTK Sİ-AD) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sadi Doğan, bölgelerinde bine yakın işyerinde üretim yapıldığını söyledi. Sitelerinde 20 bine yakın kişinin çalıştığını dile getiren Doğan, “18. Yılımızı kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Bölgemizde ev tekstili ve halı alt sektörü, organik tekstil, denimi ön plana çıkıyor. Bunun yanında hazır giyim üreticileri, kumaşcılar, nakışçılar, hazır giyim yan sanayicileri, konfeksiyon makine satıcıları ve konfeksiyon üretim yapan atölyeler bulunuyor. Tekstil sektörünün Türkiye’de en organize şekilde kümelendiği bir bölgeyiz. İzmir Fuarı’nın iki katı büyüklüğünde 870 dönüm alan üzerinde faaliyet gösteriyoruz. MTK Sitemizde faaliyette bulunan orta ve küçük ölçekli Firmalar ile 100 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştiriyoruz. Sitemiz içinde yer alan firmalar dünyanın önde gelen birçok markası için üretim yapıyor. Yeni yönetim planımıza göre bundan sonra sitemizde tekstil ile alakalı farklı meslek grupları da yer alabilecek. Bu sayede sitemizin ekonomik değeri daha da artacak” dedi.

MTK MESLEK LİSESİ KURULUYOR

Uzun zamandır kurmak için çalışmalarını sürdürdükleri MTK Tekstil Meslek Lisesi ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiğini ifade eden Doğan, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman ihtiyacını bu sayede karşılayacaklarını söyledi. Kurumların da destekleri le Kısa süre içinde okulun temelinin atacağının müjdesini veren Doğan, MTK Sitesi Onursal Başkanı Mehmet Ali Uzun’un da büyük destekleri ile okulu sektöre armağan edeceklerini kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü:”Buca, Begos, MTK Sitesi, Bornova dolmuş hattında yeni düzenleme yapıldığında MTK’ya bu bölgeden daha rahat ulaşım sağlanacak. Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, İran ve çeşitli Arap Ülkelerinden alım heyetlerini getirerek, Moda Tekstil ve Konfeksiyoncular Sitesini yurt dışına daha da fazla açmayı amaçlıyoruz.”

Törende İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da MTK’nın 18. yılını kutlayarak, sürekli büyüyen sitede belediye olarak üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ile İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ekrem Demirtaş da MTK’nın 18. yılını tebrik etti.

Törende bölgenin geçmiş dönem başkanları Ali Becerik ve İrfan Pamuk’a teşekkür plaketleri takdim edilirken, en yüksek vergi, en yüksek ihracat ve en fazla kadın istihdam eden 13 firma da ödüllendirildi. Bölgede 15 ve 10 yılını dolduran 151 firmaya da teşekkür belgesi verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ